Wednesday, November 17, 2010

Tallitüüpe 7: "ilus tüdruk"

Ilus tüdruk näeb hobuse seljas hea välja. Ta teab seda. Ta ei häbene ka. Niikaua kui pealtvaatajaid jagub, võib ta ennast ikka näidata. Aga kui tõsiseks trenniks läheb, siis tema huvi kaob. TEMA ei pea ju ometi higistama. Higi ei ole ilus.

Tal on annet, tal on istak, ta on ilus, tal on rikkad vanemad – kogu maailm tema ees valla. Aga siis ta ühel päeval ta lihtsalt kaob trennist. Mis sa ikka arvata oskad? Viskas üle? Läks modelliks? Arvad, et ei näe teda enam kunagi hobuse seljas. Aga tema on teinud teise otsuse:  Ta oskab juba piisavalt hästi ratsutada. Piisavalt, et olla hobusehoidja. Tegelikult öeldakse selle kohta uhkemalt - groom. Ja groomile ongi ju maailm valla: head hobused perse all, võistlusreisid kodu- ja välismaal, palju sõpru FB-s, prominentsed tantsupartnerid bankettidel (kes teab mis sellest edasi võib kujuneda), sõnaõigus seltskonnas, boonused kui ratsanikul hästi läheb. Elu nagu lill. Hobusehoidjana :)

Ja nii sa kohtadki teda enda üllatuseks mõne aja pärast võistlustel hobust jalutamas. Või siis peol talutamas "oma" purjus ratsutajat. Ja mõtled: kas tõesti on see väärt, et anda ära oma elu ratsutajana?

11 comments:

  1. Kas ratsutaja on ülim eluvorm ja groom alamliigi esindaja? Kui nii mõelda, siis ratsutajast kõrgemad vormid on veel hobuseomanik, hobusekasvataja, talliomanik jne. Kas tasub olla siis ratsutaja ja loobuda võimalust olla midagi hierarhiliselt palju enamat? Tegelikult pole ju vahet, kas oled groom, hobuseomanik või ratsutaja, tähtis on see, kui hästi oma tööd teed. Hea groom on ju alati rohkem väärt kui kehv ratsutaja.

    ReplyDelete
  2. Eks meil kõigil on unistused. Mõnikord need purunevad, mõnikord ei julge me neid püüdma hakata. Purunenud unistused plaasterdab elu kinni, võib-olla jäävad ainult armid. Julguse puudumist kahetseme elu lõpuni. Haav jääb hinge. Ja seda haava ei paranda tõenäoliselt ka soe ja turvaline groomi-plaaster.
    Me kõik müüme ennast nii nagu oskame ja loomulikult on hea groom kuldaväärt. Aga ma rääkisin ratsutajast, kellele oli maailm valla...
    Ma tooks võrdluse: Kristiina Šmigun on tubli noor ema. Mitte ühtegi kahtlusevarju selles pole. Kuid ta on VEEL midagi. Ja see VEEL tuleb igalühel meist endas üles leida! Ei, kõik ei saa olümpiavõitjaks. Kuid ... mõelge ...

    ReplyDelete
  3. "Aga kui tõsiseks trenniks läheb, siis tema huvi kaob."
    Kuidas saab sellisele inimesele olla maailm valla? Kui puudub motivatsioon ja huvi?
    Kristina Shmigun treenis nii, et veri ninast väljas. Lisaks oli tal kõvasti õnne ja sobilik närvisüsteem (erinevalt tema füüsiliselt andekamast õest Katrinist). Kristina ei ole üldse ju võrreldav kirjeldatud inimtüübiga.

    ReplyDelete
  4. Kallis inimene 11:11
    Jube raske on seletada asju kui sa tekstisse ei süvene. Sõnade tõlked Sulle: kristiina smigun vs (vastand) ilus tüdruk, noor ema = groom, higistama = ennast väljendama, huvi = julgus, elu ära andma = kartma, VEEL = sisu. Žongleeri väheke nende sõnadega.
    Küs: Kui puudub motivatsioon ja huvi? Mis sa arvad, miks see puudub? Kasvatus!! Inimene pole lihtsalt veel mõtlema õppinud, vaid kopeerib mingit mõtetut minevikumudelit, mis talle sisse on programmeeritud.

    ReplyDelete
  5. Tekstisse on väga raske süveneda, kui metafoorid on algtähendusest nii eritähenduslikud. Pigem oleks "elu ära andma" loogiline metafoor sõnale "loobuma". Ja et "huvi" on just "julgus", mitte "motivatsioon" või "tahe", selle peale annab ka tulla. Samuti tunduvad esitatud mõtteavaldused kohati vastuolulised. Aga küllap on asi ikka minu piiratuses, madalas haridustasemes ja väheses lugemuses.

    ReplyDelete
  6. Hei 11:11
    Oleks täiesti haruldane kokkusattumus kui suvalise inimesega leiaksid kirjutatud teksti põhjal täieliku üksteisemõistmise. Sa ei kuule intonatsiooni, ma ei seleta asju-mõtteid pikemalt lahti vaid panen min. tähemärkide hulgaga kirja. Kirjutatud tekst peaks panema inimese sisseelama/samastuma või mõtlema/juurdlema. Ise eelistan viimast, see ei eeldagi kirjatükist "õigesti" arusaamist.
    Muide sinu toodud "metafoorid" on tegelikult sünonüümid ;)

    ReplyDelete
  7. Ja veel. Kes ootab lahedamat lugemist, siis kindlasti kirjutan varsti lihtsamaid sissekandeid teemal: ärkasin hommikul, sõin, läksin ratsutama, hobune oli norm., õhtul ei teind midagi :))

    ReplyDelete
  8. Huvitav, kuhu mu postitus kadus? Aga kordan siis veel, et sünonüümid on samatähenduslikud sõnad (nt koer ja peni) ja metafoorid on kõnekujundid (nt hunt ja hallivatimees). Seega need toodud metafoorid olid ikkagi metafoorid, mitte sünonüümid.

    ReplyDelete
  9. Noh, ja kuhu siis ilus poiss tüübina jääb? Või siis ehk ka selline eksemplar nagu "ainus poiss tallis" :D Oled ju neid ka vahel ometi kohanud?

    ReplyDelete
  10. "ilus poiss" tallis läheb modelliks. 100 %. seen that!

    ReplyDelete
  11. Täpselt selline tunne nagu kirjutaksid kellestki keda tean.
    On groom, on ilus, käis kunagi Veskas ja "talutab" oma ratsutajat.
    Ega ta nimi T tähega hakka?

    ReplyDelete